'گروه درسی حرفه وفن منطقه 11 تهران

محل مناسب برای گیاهان آپارتمانی کجاست ؟

در هر خانه ای یک یا چند گیاه آپارتمانی پیدا می شود . استفاده از هر گیاه در محل مناسب نه تنها زیبایی خانه را دو چندان می کند بلکه سبب رشد بهتر گیاهان خواهد بود .
برای مثال یک دیفن باخیا را در نظر بگیرید . قبل از هر چیز به نیازهای نوری و گرمایی گیاه توجه کنید و بعد محلی را که از این نظرها برای گیاه مناسب است پیدا کنید تا به گیاه لطمه ای وارد نشود .
بدون شک هدف اصلی از نگهداری گیاهان آپارتمانی زیبایی و ایجاد چشم انداز سبز در گوشه و کنار خانه است . با این حساب اندازه و وسعت خانه ، رنگها و وسایلی که وجود دارد و تزیینات داخل ساختمان به نوعی در انتخاب گیاهان مؤثر است . پس ضروری به نظر می رسد که برای تعیین محل مناسب گلدانها ، طرح و برنامه خاصی داشته باشیم ، چون ترکیب وسایل خانه باید محیطی آرام بخش برای اعضای خانواده به وجود آورد .

اندازه گیاه
وقتی مستأجر و اجاره نشین هستیم نگهداری گیاهان بزرگ و عظیم الجثه جز دردسر چیزی نیست . در خانه های کوچک هم چنین گیاهانی فقط دست و پاگیرند . البته در کوچکترین خانه ها هم امکان پرورش گیاهان مینیاتور شده ، گلدانهای کوچک و گیاهان کوتاه مناسب چنین خانه هایی هستند .
گیاهان بزرگ فضای زیادی را اشغال می کنند . مشکل چنین گیاهانی جابجا نمودن گلدان است . مطابق یک قاعده کلی اغلب گیاهان آپارتمان در تابستان باید به دور از پنجره های آفتابگیر و در زمستان نزدیک پنجره ها باشند تا آسیب نبینند . نور ملایم و سایه روشن بهترین نوری است که می تواند گیاهان آپارتمانی را سلامت نگه دارد . در هر نقطه ای از خانه که گیاهی قرار بگیرد ، حواس میهمانان به آن جلب می شود . بنابراین گیاهان به نوعی در گوشه و کنار خانه محوریت ایجاد می کنند .
انتخاب رنگ
رنگ سفید و به طور کلی رنگهای روشن زمینه مناسبی برای رنگ سبزند ، در صورتی که فضای خانه شما رنگ روشن یا سفید دارد ، گیاهانی با برگهای سبز مناسبند ، اما در کنار وسایلی به رنگ سبز گیاهانی که برگهای رنگین دارند بهتر جلوه می کنند .
اگر قرار است چند گیاه را در کنار یکدیگر قرار دهیم ، بهتر است از رنگهای متنوع استفاده کنیم . چنین گیاهانی نسبت به گیاهان برگ سبز نور بیشتری می خواهند .
پوشش دیوار ها
دیوارهای کهنه و خراب را به وسیله گیاهان آپارتمانی پوشش دهید . اغلب گیاهان بزرگ که برگهای پهن دارند یا بالا رونده ها برای چنین مقصودی مناسبند اما شرط اصلی کار این است که کاملا روی شکافها و ریختگیهای دیوار پوشیده شود . در غیر این صورت نه تنها گیاهان مشکل را حل نمی کنند بلکه بیش از پیش توجه میهمانان را به خرابی دیوار جلب خواهند نمود .
آشپزخانه
آشپزخانه محلی است که خانمها زمان زیادی در آن حضور دارند ، پس بهتر است فضایی دلپذیر داشته باشد .
رطوبت موجود در آشپزخانه کمک می کند تا به راحتی این خواسته را با قرار دادن چند گیاه سرزنده به وجود آورید .


برای قسمتهایی که نور بیشتری دارد ، گیاهانی چون شمعدانی ، انواع کاکتوس ، کالانکویه ، کراسولا و حسن یوسف و کروتون مناسبند . اما اگر نور آن کافی نیست گیاهان سایه دوست را در نظر می گیریم مانند سجافی ( گندمی ) ، شفلرا ، سانسوریا ، کاته لیا و فیکوس . البته اغلب گیاهان آپارتمانی محتاج به نور ملایم و سایه روشنند که در گوشه کنار خانه چنین نوری تأمین می شود . اما در مورد آشپرخانه که معمولا فضا کوچک است ، ناگزیر باید گیاهانی را انتخاب کنیم که رشد افقی زیادی نداشته و عمودی رشد می کنند . در اینجا بیش از هر چیز گیاهان بالا رونده استفاده می شوند . با کمک گیاهان بالارونده می توانیم در « آشپزخانه های باز » فضای بین پذیرایی و آشپزخانه را بیاراییم . انواع فیلودندرون ، فوتوس ، پاپیتال ، سیسوس ، پیچ کانگورو ، سینگونیوم و سیانتوس ، مناسب چنین محلهایی هستند . فقط باید آنها را با نخ ببندیم و هر طور که می خواهیم تربیب کنیم تا شکل مناسب را به دست آورند .
در صورتی که بخواهیم از فضای خانه بیشتر استفاده کنیم با نصب آویز و استفاده از گیاهان آویزی این امکان به وجود می آید که فضای خالی نزدیک سقف مورد استفاده قرار بگیرد اما باید در مورد نصب آویز دقت بیشتری داشت و از استحکام آن مطمئن باشیم . گیاهانی که برای آویز مناسبند عبارتند از : برگ بیدی ، گندمی ، پلی اوینا ، شمعدانی ، نیرومیا ، سرخس و برخی از گیاهان بالا رونده که جنبه آویزی هم دارند .
تناسب گیاهان با اشیا
اغلب گیاهان آپارتمانی منشأ اروپایی دارند با این حساب ممکن است با تزئینات سنتی هماهنگی جالبی نداشته باشند ولی با همه اینها گیاهانی که چندان هم لوکس نیستند مثل انواع برگ بیدی ، سجافی و کاج های زینتی ، اگر خوب به کار گرفته شوند مشکلی ایجاد نمی کنند . گیاهان بلند مانند آروکاریا ، انواع پالم ، یوکا و سیکاس زمانی زیباتر خواهند بود که به تنهایی بدون اینکه در کنار گیاه دیگری باشند ، نگهداری شوند .
گیاهان رومیزی
گیاهانی که پهن و کوتاه هستند معمولا روی میز قرار می گیرند . برای اینکه رطوبت این گیاهان به میز آسیب نرساند از میزهای فرسوده که با رنگ آمیزی قابل استفاده و تمیز می شود ، استفاده کنید .
برای گلدانهایی که ساقه ها و برگ هایشان از اطراف آویزان می شود بهتر است از میزهای فرسوده پایه دار یا پایه های چوبی یا حصیری  آماده استفاده شود . این نکته مهم است که گلدانها باید در جاهایی قرار بگیرند که در محل تردد نباشد . گیاهانی مثل دراسنا نسبت به اینکه هر بار به آنها تنه بزنید ، حساسند . اینجا ذوق و سلیقه شما با در نظر گرفتن شرایط نوری و گرمایی گیاهان مهمترین عامل تعیین کننده است . نخل زینتی به اتاق پذیرایی حالتی رویایی می دهد ، سانسوریا در هر کجای خانه بدون هیچ دردسری رشد می کند و از کناره های آن جوانه های جدید می روید ، اما اجازه ندهید برگهایش خیلی رشد کنند آنها را کوتاه کنید .
از سجافی برای آویز و یا میزهای کوچک استفاده کنید تا دستکهای زیبایش را به اطراف بیاویزد . زبرنیا یا برگ بیدی ساقه هایش را به چند سو می کشاند و هر طور که شما بخواهید شکل می گیرد . اگر دوستدار قرینه سازی هستید ، باید دو گیاه شبیه به هم را در مقابل یکدیگر قرار دهید . اگر گوشه و کنار خانه را با وسایل تزئینی شلوغ کرده اید ، از گیاهان طوری استفاده کنید که گلدان پیدا نباشد . فقط برگها و ساقه ها دیده شوند و بالاخره به این توصیه هم توجه کنید که گیاهان زنده و طبیعی بهتر است در کنار گلهای مصنوعی قرار نگیرند زیرا در این صورت یکی از آنها مغلوب شده و جلوه دیگری را از بین خواهد برد .

منبع : مجله زن روز
شماره 1893  سال 1382

 

 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
درباره وبلاگ
این وبلاگ متعلق به گروه درسی حرفه وفن منطقه 11 تهران است و مسئولیت صحت و سقم مطالب درج شده در وبلاگ به عهده سرگروه محترم این درس می باشد.

 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM